Jaunatnes aktualitātes |
---|
Ievietots 27.10.2016 08:55:46
Lai skolēniem dotu iespēju iepazīties ar dažādām profesijām, Nīkrāces pamatskolā tika rīkotas Karjeras dienas. Jau no agras bērnības katram ir bijis savs sapnis par nākotnes profesiju. Daudzi savu sapni ir izlolojuši un sasnieguši, citiem tie ir mainījušies.
Viena no profesijām, ko skolēni varēja iepazīt, bija biškopja profesija. Skolā ieradās Nīkrāces pagasta bitenieks Māris Sarksnis un Vinnijs Pūks – Zane Eglīte. Vinnijs Pūks sagaidīja savus klausītājus jau pie zāles durvīm un ar visiem sasveicinājās, sniedzot roku un nosaucot savu vārdu. Lācēns tikās ar pirmsskolas bērniem un pirmo četru klašu skolēniem un pastāstīja, kā viņš iegūst medu no savas bišu saimes, un parādīja nelielu prezentāciju par bišu attīstību un to, kādu amatu katra bišu grupa ieņem stropā.
Lācēns pastāstīja, cik labs ir pašu mājās saražotais bišu medus, un uzsvēra, ka vēl garšīgāks medus ir, ja to ēd kopā ar pašu ceptu maizi no pašu audzētiem graudu miltiem. Pūks ir neapmierināts ar lauksaimniecību, jo lauksaimnieki dara pāri čaklajām medus vācējām – bitītēm, lietojot ķīmiju kultūraugu lauku apstrādei. Šī iemesla dēļ daudz bišu saimju aiziet bojā, un tas iespaido arī medus kvalitāti. Katrs skolēns varēja paturēt rokās un apskatīt dažādus bitenieka darba rīkus. Bērniem vislabāk patika medus maizes garšošana. Tas lika padomāt, cik daudz darba bitītes ir ieguldījušas, lai sagatavotu tādu gardumu.
Lielajiem skolēniem bitenieks Māris Sarksnis pastāstīja par savu darbu lielajā bišu dravā, kur viņam ir jāpārrauga vairāk nekā 100 bišu saimju, iepazīstināja ar dažādiem darba instrumentiem, kurus lieto ikdienas darbā, un parādīja produkciju, ko ražo. Māra Sarkšņa galvenā ražotā produkcija ir bišu maize, medus, medus šūnās un ziedputekšņi, kura pārsvarā tiek eksportēta uz Vāciju. Bitenieks pastāstīja par to, kas var ietekmēt biškopību, un ar kādām problēmām ir jāsastopas darbā. Svarīgāko problēmu radītāji ir lauksaimnieki un mežinieki. Bitēm pietrūkst dabīgo pļavu, kur bites medu var vākt līdz vēlam rudenim. Meži daudz tiek izcirsti un bitēm nav ganību.
Savukārt pagarinātās dienas skolēniem bija iespēja iepazīties ar trim profesijām. Viena no tām bija pagasta pārvaldes vadītāja profesija, ar kuru iepazīstināja Benita Lielāmere. Viņa skolēnus sagaidīja savā kabinetā un iepazīstināja ar Nīkrāces karogu un pagasta simboliku. Benita Lielāmere pastāstīja, kādi ir viņas veicamie uzdevumi, ko viņa dara pagastā un kāda ir viņas ikdiena. Skolēni uzzināja, kādai jābūt izglītībai un kur to var iegūt, lai šo darbu veiktu, uzdeva jautājumus saistībā ar dzīvi Nīkrāces pagastā un tikšanās noslēgumā iepazinās ar Nīkrāces pagasta vēstures istabu, kurā var redzēt senus darba rīkus un sadzīves priekšmetus.
Pagarinātās dienas skolēni viesojās arī pie Nīkrāces pamatskolas saimnieka Māra Brūvera, lai uzzinātu kaut ko vairāk par šo profesiju. Saimnieks sākumā iepazīstināja ar sevi un sacīja, ka skolas saimnieka galvenais uzdevums ir rūpēties par skolas iemītniekiem, sākot ar skolēniem un beidzot ar skolas darbiniekiem, un skolas teritoriju. Skolas saimnieka uzdevumu sarakstā ir gan remontdarbi, gan soliņu gatavošana, skolas kosmētiskā remonta veikšana, ar elektrību saistītu jautājumu risināšana un siltuma nodrošināšana. Lai to visu varētu veikt, ir nepieciešamas zināšanas galdniecībā, metālapstrādē, elektriķa darbos, dārza darbos. Visiem skolēniem bija iespēja nedaudz iemēģināt roku šajā profesijā: ieskrūvēt skrūves, ar urbi izurbt caurumus dēlī, ar smilšpapīru apstrādāt koku. Skolēni arī varēja apskatīt telpu, kurā atrodas apkures iekārtas, un uzdot dažādus jautājumus. Noslēgumā saimnieks aicināja skolēnus rūpīgi izturēties pret apkārt esošām lietām un saudzēt tās, lai skola izskatītos skaista un sakopta.
Trešā profesija, ko skolēni iepazina – pārdevēja profesija. Dzeldas veikalā “Elva” mūs sagaidīja Inga Krieviņa un pārdevēja Lūcija Briede. Viņas pastāstīja un parādīja skolēniem, kādi darbi ir jāveic pārdevējai. Bērni mācījās, kā pareizi ir jāuzlīmē cenu zīmes uz produktiem, kā cenu pistolē tiek uzstādītas cenas. Katrs skolēns ar lielu interesi veica šo darbiņu. Skolēni pārdevējas uzraudzībā varēja arī darboties ar kases aparātu un apkalpot pircējus. Veikala vadītāja iemācīja, kā pareizi izlikt plauktos preces un kā noteikt preces derīguma termiņu.
Skolēni bija priecīgi un gandarīti par Karjeras dienu piedāvātajām iespējām, kurās viņi tikās ar interesantiem cilvēkiem un guva daudz jaunu zināšanu un dzīves gudrības.
Teksts: Mārīte Vanaga un Svetlana Rudzīte, Nīkrāces pamatskola
Foto: Mārīte Vanaga